Haber İhbar!  |  Reklam  |  İletişim
FİRMA REHBERİNE ÜCRETSİZ KAYIT   |   Sık Kullanılanlara Ekle!

Olta Balıkçılığı Turizmi

22 Nisan 2013 Pazartesi

Yalıkavak Beldesi, “Olta Balıkçılığı Turizmi Pilot Bölgesi” seçildi.

Bodrum Yarımadası Yalıkavak Amatör ve Sportif Balıkçılar Derneği (BORABDER) ile Olta Balıkçılığı Federasyonu tarafından “Olta Balıkçılığının Turizme Katkısı” konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Yaban TV Yönetim Kurulu Başkanı Melih Meriç’in yaptığı panele, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sarı, Isparta Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Yıldız Bolat, BORABDER Başkanı Mustafa Uyar ve Olta Balıkçılığı Federasyonu (OBAF) Başkanı İsmail Atalay konuşmacı olarak katıldı.

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demirez, Yalıkavak Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Saruhan, otelciler, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yetkililer, denizciler ve turizmcilerin izlediği panelde, olta balıkçılığı, amatör balıkçılık ve olta balıkçılığının sorunları, mevzuatı ve turizme yansıması tartışıldı.

Doç. Dr. Bolat yaptığı konuşmada, Türkiye’de olta balıkçılığıyla ilgili mevzuatın yeterli olduğunu ancak denetim ve kontrolsüzlüğün balık stoklarını bitirme aşamasına getirdiğini belirterek, “Ülkemiz su ürünleri açısından zengin bir ülke. 200 göl ve 800′ün üzerinde baraj göletinde ve denizlerimizde olta balıkçılığı yapılıyor. Ancak denetim ve yeterli kontrol yapılmadığı için stoklarda ciddi sıkıntılar başladı. Örneğin en fazla avcılığın yapıldığı dönem avcılığın yasak olduğu dönem… Bu nedenle olta balıkçılığını yasaklamak yerine koruma bölgeleri oluşturulmalı.” diye konuştu.

OBAF Başkanı İsmail Atalay, olta balıkçılığı turizminden Amerika’nın yılda 124 milyar, İspanya’nın 500 milyon doların üzerinde para kazandığını belirterek, “Avrupa’da kayıtlı 25 milyon olta balıkçısı var. Ülkemizde 3-4 milyon olta balıkçısı var ama kayıtlı değil. Öncelikle bu balıkçıları kayıt altına almak istiyoruz. İyi bir yönetim planlaması ile olta balıkçılığından turizme milyonlarca dolar döviz girdisi sağlayabiliriz.” dedi.

Toplantının sonunda Yalıkavak Beldesi, “Olta Balıkçılığı Turizmi Pilot Bölgesi” seçildi. BORABDER Başkanı Mustafa Uyar, olta balıkçılığı için beldeye gelecek turistlere “oda- kahvaltı” 25 liraya hizmet vermeye hazır olduklarını söyledi.

Yorum yaz

Foto Galeri

site by (dw) Dynamic Web - Bodrum Web Tasarım
Bodrum Haberleri RSS Feed
KAPAT ×